| Zico62 a întrebat:

Cum compostezi un Bilet cu 2 călători pe Un autobuz( pls răspundeți )

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In ce țară?

| 76843 a răspuns (pentru darrio2007):

Mai exista si la noi multe orase care au ramas la stadiul de compostare.

| darrio2007 a răspuns (pentru 76843):

Un exemplu ar fi in orasul meu. Doar la tramvaie. Acele compostoare antice, de pe vremea cand mergeam la scoala.

| 76843 a răspuns (pentru darrio2007):

Recent am venit de la Oradea. Inca mai au bilete. Probabil pentru turistii care merg o data la doi ani sau o data in viata si nu merita sa-si faca un card. La fel si in mult-laudatul Cluj.
Insa multa lume confunda compostarea propriu-zisa cu imprimarea datelor pe bilet. Pe care tot compostare o numesc.
Da, pe undeva (si nu mai tin minte pe unde) am vazut si compostoare clasice. Probabil nu le-au demontat din lene, pentru ca aveau si din alea cu imprimare. Sau poate alea se mai strica si folosesc clasicul compostor.

| Violleta2022 a răspuns:

La un singur capat pentru 1 persoana.

Daca sunteti doua persoane, compostezi ambele capete, dar fiecare, pe rand!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata la un capat, alta data la alt capat

| johnnny123 a răspuns:

Nici nu știam că mai există așa ceva...

Îl compostezi într-un singur capăt.

Răspuns utilizator avertizat
| 76843 a răspuns:

La fiecare calatorie compostezi un capat al biletului. In aparatele de compostat din autobuz. Daca nu le recunosti, intrebi calatorii.