| horroq a întrebat:

Daca am categoriile B, C si fac scoala pentru BE inseamna ca voi avea pe permis si categoria CE?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Raspunsul este nu!

Daca faci scoala pentru BE, vei primii doar BE.
Daca faci scoala pentru CE, vei primii si BE si CE.

Pentru ca BE, este inferior lui CE si nu invers.

Daca stii sa conduci un camion cu o remorca, atunci e clar ca te vei descurca sa conduci si o masina cu o remorca, dar nu si viceversa.

"Permisul auto valabil pentru categoriile CE sau DE isi extinde valabilitatea si pentru conducerea ansamblului de vehicule din categoria BE, daca titularul acestuia poseda si permis pentru categoria B."

5 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Ai vrea tu.

| horroq explică (pentru BububucatorulBubycus):

Poate ma ajuti tu. De asta am venit pe TPU. ca e mai rapid.

| Vieruema2005 a răspuns:

Da vei avea și categoria CE

| suntserios a răspuns (pentru Vieruema2005):

Chiar sunt extrem de curios unde in legislatie BE echivaleaza CE. Astept sa vii cu articolul