| HawKShoOteR a întrebat:

Daca mi-am cumparat masina pe data de 4.01. 2018 si fostul proprietar a platit impozitul pe anul acesta, trebuie sa mai platesc si eu impozitul anul acesta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cod Fiscal
ART. 471 - Declararea şi datorarea impozitului pe mijloacele de transport
(1) Impozitul pe mijlocul de transport este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care deţine dreptul de proprietate asupra unui mijloc de transport înmatriculat sau înregistrat în România la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu mai trebuie, pentru ca impozitul se plateste pentru masina, nu si pentru detinatorul acesteia.
Daca exista dovada ca masina are platit impozitul, acesta nu mai trebuie platit. Ce s-ar intampla daca masina s-ar vinde de 10 ori intr-un an?
Pentru linistea ta poti face un drum la primarie.

Răspuns utilizator avertizat