| FloriNnN99999 a întrebat:

Daca vin cu masina din Anglia in Romania, stiu ca ai voie sa stai 90 zile in tara.

Intrebarea mea este daca vreau sa stau mai mult cu masina de Uk in Romania pot iesi din Romania si intra din nou inapoi?

De exemplu ma duc trec granita in Bulgaria si ma intorc inapoi in Romania, pot sa mai stau inca 90 zile?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu este chiar asa.Ai voie sa stai cit spui, daca o fi asa, 90 de zile intr-un an calendaristic.
Ca urmare daca tu te duci la Bulgari, sau sa zicem in Anglia inapoi, si a doua zii vii iar, nu merge.
In Bulgaria nici atit pentru ca is si aia in UE, dar asa banui ca ar fi zilele alea in an.

Cel mai bine este sa intrebi la Politie sau undeva care se pcupa cu asa ceva, ori care stie ce lege este, ce spune legea in RO cu privire la masinile astea aduse de romani in RO si care is inscrise in alta tara, cit timp poti sa o folosesti asa.

| RaduRobertRO a răspuns:

Nu merge asa, ai voie 90 de zile din 180... deci o iesire de o zi, o ora sau 24 h nu te ajuta!

| Standt a răspuns:

Nu. Pentru ca e vorba de 90 de zile pe an. Nu consecutive si apoi de la capat.

| FloriNnN99999 explică (pentru Standt):

Am inteles
Multumesc