| anonim_4396 a întrebat:

Dau Funda! Salut stie cineva care e diferenta dintre bobina si CDI la scuterele in 2timpi fata de cel de 4timpi, exista fro deosebire sau sunt la fel.scuze de categorie :*

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

La 2T ai o explozie la fiecare tura, la 4T ai o explozie la 2 ture, deci cred ca asta ar fi diferenta, adica la 4T da scanteie o data la 2 ture...

1 răspuns:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Cand ma gandesc la faptul ca la un motor in 2 timpi ciclul complet are loc la o singura rotatie a arborelui motor, iar la un motor in 4 timpi ciclul complet are loc la doua rotatii ale arborelui motor (ambielajului)! Sunt proiectate si realizate cu destinatie precisa 2 sau 4 Timpi! Cred ca am fost destul de explicit! N-o sa-ti porneasca niciodata un motor in 2 t, cu bobina+cdi de 4t si invers bobina+cdi de 4t montata pe 2t.