| Alexandru250201 a întrebat:

De ce motoarele diesel scot dum negru si benzinarele nu?

Răspuns Câştigător
| FakeJoker a răspuns:

Un motor sanatos diesel (la injectie, amestec, ardere) nu scoate fum negru, de exemplu, uitate la multe a4/a6 din 2000-2005, nu scot fum negru majoritatea, si multe alte masini. Dar, ca sa te lamuresc, fumul negru inseamna motorina ne arsa ajunsa pe galeria de evacuare, unde de obicei temperatura ridicata, si desi fiind un combustibil, motorina arde greu, deci va avea o ardere lenta pana la toba finala, si de aici fumul negru, ca atunci cand incerci sa faci un foc de gratar, ai fum negru prima data fiindca arde mohnit. Deci masini (diesel) care scot fum negru ori au avut anumite componente pe evacuare schimbate, ori au fost probleme la injectoare/pompa, ori au un soft care nu este bine facut. Cat despre benzinare, sunt si unele care scot fum negru, dar de obicei nu, fiindca benzina arde imediat in camera de ardere, adica nu vor ajunge reziduri/vapori de benzina in evacuare, si chiar daca, vor iesi sub forma de flacari datorita temperaturii.

| uncetatean123 a răspuns (pentru FakeJoker):

Orice diesel scoate fum negru, pentru ca asa arde motorina si ce rezulta se numeste funingine pe cand benzina e mai rafinata si nu are funingine

1 răspuns: