| adriana1991 a întrebat:

De ce se baga întrebari de mecanica la examenul pentru permis? Normal nu ar fi sa știu codul rutier ca dacă am problema cu masina ma duc la mecanic.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine ar baga si ceva de limba romana.

| cristi202 a răspuns:

Gindeste-te la un posibil scenariu: iti moare masina in mijlocul unei mari intersectii din oras. Citeva secunde iti ia daca ai cunostinte de mecanica sa rezolvi problema macar sa poti trage masina undeva pe dreapta. Altfel, daca esti singura, nu te vad impingind, ca femeie, la masina pentru a o scoate din intersectie, si atunci depinzi de ajutorul altora pana vine mecanicul, ajutor care daca nu vine, te va face sa te simti penibil in mijlocul intersectiei. Si, si mai penibil ar fi ca sa vina mecanicul si sa iti zica: "Doamna, chestia asta puteati sa o rezolvati si singura!" happy

| RAY a răspuns:

In natura nu se poate rezolva?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt întrebări minimale, ca să nu crezi că vei conduce un avion.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alea nu sunt intrebari pentru mecanici, ci pentru soferi.
Nu te intreaba ordinea de aprindere, compresia minima la diesel cu antecamera sau valoarea de strangere a unei volante.
Soferul trebuie sa stie mecanica atat cat sa constate cand masina are un defect periculos, si nu trebuie sa participe la trafic cu ea. Ca altfel pleaca tot prostul cu frana moale, ramane fara lichid si omoara cativa oameni la primul semafor, ca n-a stiut ce e ala lichid de frana, pe unde trec conductele alea si cat de grava e problema.
Ca sofer raspunzi 100% de starea vehiculului tau. Mecanicii raspund doar de lucrarile pe care dau garantie, nu de intreaga masina. Iar garantia lor inseamna ca ti-o repara pana merge bine, nu ca sunt ei vinovati de accidentele pe care le faci tu din cauza lor.
Asa ca invata mecanica, daca vrei responsabilitatea de a sofa.

| relian a răspuns:

Asa s-a facut de pe vremuri si astia de azi procedeaza dupa zicala :daca asa au facut altii, facem si noi la fel laughing
Cam asa functioneaza in RO f multe chestii.Ai dreptate ce legatura are scula cu prefectura laughing au vazut ei femei reparand s,au incercand sa repare ceva la o masina ramasa in drum?

Nu stiu el nici barbatii,majoritatea nu stiu sa faca mai nimic cand raman cu masina in drum,chemi pe ala cu platforma sa ti-o ridice s-o duca la mecanic.
Vad unia se dau loviti,ar trebuie sa stii,altii se iau de felul cum scrii,de parca tu intrebai daca scrii bine sau nu laughing

Astia ce raspund genul asta, daca raman cu masina in drum stii ce fac? Scot telefonul si suna pe unu altul, sa intrebe ce sa faca laughing dar de dat sfaturi pe aici is asi.
Deci is de acord cu tine, sa conduci o masina nu ai nevoie sa stii mecanica, asta e clar.

Se baga intrebari ca asa a ramas dupa timpuri stravechi laughing asa faceau aia, asa ca de ce sa nu facem si noi la fel.

| Frank51 a răspuns:

Dacă ar fi după mine, nu s-ar putea lua permisul fără să știi minim părțile componente ale motorului, cutiei de viteze, ambreiaj, volant, și conexiunea dintre toate acestea. Deci eu zic să te bucuri că este așa ușor.

| UserRo10 a răspuns:

Ce ai de invatat pentru carnet este un minim necesar de bun simt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asta te ajuta in multe situatii daca ramai in drum, cum sa conduci masina corect, sa nu o fortezi, sa ai habar ce iti spune mecanicul daca mergi la service si sa nu iti traga vreo teapa, sa nu pui benzina la un motor ca merge pe motorina.

Din acest motive exista capitolele acelea. Mai sunt si altele.

| adriana1991 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu rețin mecanica

| anonim_4396 a răspuns (pentru adriana1991):

Pai nu prea ai ce face pentru ca vrei nu vrei o sa intalnesti si intrebari din mecanica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba românăbig grine ce se bagă întrebări de mecanică la examenul pentru permis? Normal nu ar fi să știi codul rutier? Dacă am o problemă la mașină, o duc la mecanic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Limba românăbig grine ce se bagă întrebări de mecanică la examenul pentru permis? Normal nu ar fi să știi codul rutier? Dacă am o problemă la mașină, o duc la mecanic

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi bag picioru' în emoticoanele voastre nu pot să pun două puncte după"D", că se face big grin

Răspuns utilizator avertizat