| SyBy92 a întrebat:

De unde stiu exact cati CP are masina? De exemplu Renault Clio-Symbol, 1.4?

Răspuns Câştigător
| Georgian2Adiv a răspuns:

Vezi cati KW are in talon si inmulteste-i cu 1.36

Astfel o masina cu 100 kw are 136 de cai putere.

13 răspunsuri:
| relian a răspuns:

CP sint ai masinii sau a motorului cu care este echipata o masina? Eu cred ca de fapt sint CP ai motorului nu ai masinii.

| OldSoul a răspuns:

Uita-te in cartea tehnica, sau afla ce cod de motor ai si verifica nr de CP pentru acel motor, sau daca e tunata, du-te la un Dyno test.

| MariusF23 a răspuns (pentru OldSoul):

De ce sa se duca la dyno cand are talon? laughing cum au zis si colegii mai devreme, iei numarul de kw si il inmultesti cu 1.36. simplu.

| OldSoul a răspuns (pentru MariusF23):

Bine inteligentule, ia-ti tu o masina tunata si asteaptate sa fie numarul de cp din talon egal cu cei pe care ii dezvolta masina.
Citeste tot si inamanuntit inainte sa mai comentezi aiurea.

| MariusF23 a răspuns (pentru OldSoul):

Si ti se pare ca symbolul e tunat cumva? laughing nu te mai da rotund, ca mai ai de mancat pana la nivelul asta.

| OldSoul a răspuns (pentru MariusF23):

Si ce, ar fi primul Symbol tunat sau cum ca tot nu am inteles?
Si a spus masinile, deci in general, symbol-ul la dat ca exemplu.

| MariusF23 a răspuns (pentru OldSoul):

Si de ce sa dai 100-200-300 lei la dyno cand poti sa cauti pe net gen auto-data, faci comparatie cu ce ai in talon si gata?

| OldSoul a răspuns (pentru MariusF23):

Am spus clar "daca e tunata, du-te la un Dyno test.", incep sa cred ca nu stii ce inseamna tuning, sau care e diferenta dintre o masina stock si una tuning daca pui astfel de intrebari.

| Sirzechs a răspuns:

Masina asta are 140 de cai putere...

| SyBy92 explică (pentru Sirzechs):

De unde stii cati caii are? Imi poti da sursa de informare sau ai acelasi model de masina?

| suntserios a răspuns (pentru Sirzechs):

Clio 1.4 de 140 cp hahahahaha amuzant

| Sirzechs a răspuns (pentru SyBy92):

Cum a zis si Georgian... aproximativ 140 de cai putere...am aceeasi masina

| slowbeat a răspuns:

Te uiti pe certificatul de inmatriculare sau pe cartea tehnica a masinii. 74 cp are masina asta