| Mirela_Loredana_1975 a întrebat:

Am o masina Renault Clio de 1.4 si nu stiu la cati km se face schimbul de ulei

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu se schimba odata pe an sau al 20. 000km

| CristiTatu a răspuns (pentru suntserios):

Nu mai scrieti prosti daca nu cunoasteti uleiul la acea masina trebuie schimbat la maxim 10.000 km.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cumpara tu uleiul si afli de la el.

| Alex132331 a răspuns:

Depinde. In regim de functionare normal adica in oras mers linistit e bun elf nfl sau sxr 10w40. Se schimba la 12 15 mii ca sa fii sigur. Daca stii ca faci multi kilometri cu masina mai ales vara poti lua 5w40 si schimburi la 10 mii. Ar fi bine sa schimbi si filtrul de ulei.