| sk0rsk0rr a întrebat:

Deci m-a disperat scuterul asta. problema e asa. :-nu stiu care are putea fi problema. laughing. Intr-o seara am plecat de la un tovaras. am dat prima pedala a pornit. pornea atunci si la cald si la rece la fel de bine. adica la prima pedala. acuma ghiciti ce? A 2-a zi cand sa plec sa ma plimb. Surprise! Dai si dai si dai. la pedale pana ajungi la 150 de pedale si nici urma ca ar vrea sa porneasca. de pornit porneste daca dai vreo 30-40 min la pedala. nu stiu ce ar putea avea. daca ati sti ce poate avea si vreti sa ma ajuti. imi puteti lasa comm. mi-ar fi de fff mare ajutor. Va astept cu raspunsuri.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai innecat motorul.Ai dat prea multa benzina.

| sk0rsk0rr explică (pentru darrio2007):

Inecat ca inecat. dar cum se ineaca daca eu nu il accelerez?laughing pic de acceleratie nu ii dau. si tot figuri imi face.

| darrio2007 a răspuns (pentru sk0rsk0rr):

Aha.Sorry.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vezi ce-ti mai ramane din cate raspunsuri ai primit.
Scanteie- prezenta
Benzina- prezenta
Filtrul de aer-?!?
Compresie-? ultima segmentare?

| sk0rsk0rr explică (pentru anonim_4396):

Filtru de aer nu prea sta el fix pe acolo. s-ar putea sa traga aer fals. dar ce trebuie are cu pornitu? Compresie. compresie are fff buna. ultima segmentare. chiar nu stiu ca nu il am de mult si nu am avut probleme cu segmenti. il am de maxim 6 luni. figuri imi face de vreo 2 luni. de asta toamna

| anonim_4396 a răspuns (pentru sk0rsk0rr):

Aha, deci nu stii ce-i aia o segmentare, da esti ferm convins ca ai compresie.Tu nu observi ca in 30 de min de dat la pedala incepe sa faca compresie pentru ca se dilata pistonul?(de fapt compresia la motoarele uzate apare in momentul in care ineci cilindrul si se ung peretii acestuia cu mazga si combustibil).
In 30 de min ea e inecata, apoi porneste! ...concluzie? aprinderea si alimentarea nu au treaba.Vezi filtrul de aer, sa n-ai un kg de pamant in el si segmenti, piston...
E din '99! tu crezi ca ala l-a tinut in sufragerie? cine stie cati i-au dat blana.
Tu de fapt, vrei sa-ti dea unul de pe aici un sfat miraculos.Vad ca elimini toate posibilitatile si te rezumi la cele mai ieftine.
Ai schimbat 10 bujii? de ce? trebuia sa schimbi una singura sau o testai pe a ta.

| sk0rsk0rr explică (pentru anonim_4396):

La segmeni, piston nu m-am uitat. dar eu stiam ca segmenti. pistonu gen. se duc in timp nu asa. gen dau acuma blana. si dupa 2 min scuipa segmenti. Problema e ca el mergea perfect si dintr-o data a murit

| LucianP a răspuns:

Bujia/bateria...

| sk0rsk0rr explică (pentru LucianP):

Bujia face scanteie. E buna. am schimbat 10 bujii pana acuma.