| AAnnonim a întrebat:

Deci nu mai inteleg nimic..am tot cautat pe net forumuri despre motociclete. Pana la urma poti conduce, ptpcicleta cu motor pana in 125 cc daca detii doar categoria B? Unii zic ca da, alti nu..as dorii niste pareri de la cei care detin motociclete..sau care chiar stiu de la surse sigure.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pe forumuri trebuia sa cauti ci sa citesti OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare si aflai ca nu poti conduce motocicleta de 125 cmc cu categoria B, ci numai cea care se incadreaza la moped (categoria AM).
Conform actului normativ amintit, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;
g) permisele de conducere eliberate pentru categoria B sunt valabile pentru triciclurile cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiţia ca deţinătorii permiselor să aibă vârsta de 21 de ani împliniţi.
(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, în cazul în care ansamblul depăşeşte 3.500 kg, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare în cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule."

| AAnnonim explică (pentru Ioandelasal):

(3) Pentru conducerea pe teritoriul lor, statele membre pot acorda următoarele echivalări:

(a) tricicluri cu motor în cadrul unui permis categoria B, pentru tricicluri cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiția ca titularul permisului din categoria B să aibă cel puțin vârsta de 21 de ani;

(b) motociclete din categoria A1 în cadrul unui permis din categoria B.

Deoarece prezentul alineat nu este valabil decât pe teritoriul lor, statele membre nu indică pe permisul de conducere faptul că titularul este autorizat să conducă aceste vehicule. ( Ce parere ai de punctul B)

| Ioandelasal a răspuns (pentru AAnnonim):

Asa o fi dar la noi nu se acorda si, pentru circulatia rutiera din Romania, sunt valabile prevederile legii romane, citate de mine.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar ce intra la categoria AM poti conduce cu B. Pentru alea de 125 ai nevoie de minim A1

| OldSoul a răspuns:

Nu, nu poti, cu categoria B poti conduce doar mopede (AM) cu motorul pana in 50cmc.

Răspuns utilizator avertizat
| AAnnonim explică:

Motocicleta*