| NumeSiPrenume220415 a întrebat:

Deci, situatia este in felul urmator: am avut o masina cu volan pe dreapta, cand am inceput scoala de soferi a spus sotul sa vindem masina si sa ne luam una cu volanul pe stanga pentru mine. Eu la capitolul masini sunt praf deci tot ce puteam spune era doar daca imi place sau nu aspectul. In fine, am ajuns pana la urma sa facem un schimb+ diferenta oferita de baiatul respectiv (am facut schimbul in ideea in care, o masina cu volanul pe stanga se vinde mai usor decat una cu volan pe dreapta). Ok, am luat masina si am pus-o imediat la vanzare, sotul vorbind de la inceput cu proprietarul masinii sa nu scoata fiscal atunci, sa il scoata direct pentru cel/cea care va cumpara masina. Duminica trecuta a sunat unul hotarat sa ia masina in ziua aceea, a mers sotul (bineinteles repezit si fara sa se gandeasca de doua ori) i-a dat masina a luat banii si au ramas 800 lei garantie pentru fiscal...acum ala tot cauta motive sa nu ne mai dea restul de bani, am zis ok, 800 de lei sa ii ia in groapa, ca nu ne procopsim, dar sa trimita poza cu buletinul si adresa sa ii trimiten fiscalul, a sunat si un prieten vanduse proprietarul masinii si pe el l-a mintit ca a trimis poza cu buletinul...acum intrebarea est:.Ce am putea face sa rezolvam, contract nu este facut, adresa aluia nu o avem, nici cartea masinii pentru a radia masina nu este.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine facea programu rabla, si asa toti santeti cu maroneala la fund asa ca puteti merge la police sa povestiti ce ati facut si sa platiti amenda in caz ca se aplica sau sa blocati toate contactele care va deranjeaza cu masina si va faceti ca ploua

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu pricep cum ati putut sa iti dati masina fara contract... Chiar nu pricep. Acum puteti declara masina furată daca nu mai dati de el.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Treaba este simpla in cazul vostru: mergeti la politie, explicati ca nu ati primit toti banii, si nu ati facut contract, iar tipul a disparut cu masina. Masina va figura in baza de date ca fiind furata, iar voi s-ar putea sa riscati o mica amenda pentru ca ati incredintat masina ca niste copii de 4 ani, fara sa respectati nici o procedura prevazuta de legislatie. Dar macar recuperati masina sau clarificati situatia.

| NumeSiPrenume220415 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Amenda este ce-a mai mica problema, ne-o asumam, dar vreau sa rezolvam problema, sa nu ii creem nici baiatului cu care am facut schimbul neplaceri