| BOYI a întrebat:

DIESEL sau BENZINA ce ati alege care este cel mai bun din toate puctele de vedere. AVANTAJE/DEZAVANTAJE? Multumescwinking

9 răspunsuri:
| robijam a răspuns:

Benzina - Acceleratie mai buna, piese mai ieftine, mai durabile. Cuplu mai mic decat la diesel, la fel de economice ca diesel-ul.
Diesel - Cuplu mare, majoritatea polueaza de rup. Iar la kilometraj mare sunt bune de aruncat deoarece piesele sunt extrem de scumpe 1 injector de Logan 1.5 e cam 150 de euro, atunci dati seama cat e la un BMW sau Audi.

Oricum eu tin cu benzina. Intodeauna am urat motoarele diesel.

| Maxim96 a răspuns:

Diesel

| Buresbista123 a răspuns:

Benzina, la ora actuala se fac moatoare foarte economice pe benzina, uite ce a reusit bmw si nu numai http://www.autoevolution.com/engine/bmw-bmw-1-series-f20-2011-118i.html
Motoarele pe benzina suna mai bine, sunt mai durabile, mai usor de intretinut si in ziua de azi la fel de economice ca si cele diesel...

| Buresbista123 a răspuns (pentru Buresbista123):

Si uite aici care e viitorul...http://www.youtube.com/watch?v=1kCG-WqpVnI
Din pacate acest viitor se putea intampla acum 100 de ani dar nu s a vrut
http://www.youtube.com/watch?v=OhnjMdzGusc

| Braunion a răspuns:

Raspunsul e simplu : depinde cat mergi.
Daca mergi peste 20.000 km pe an Dieselul, daca nu atunci mai bine benzina.
Motoarele pe benzina (mai ales cele noi care sunt turbo) sunt mai puternice (la aceeasi cilindree) se invart mult mai rotund si sunt mai putin zgomotoase. Benzinarul este cel mai bun din toate punctele de vedere cu exceptia consumului (chiar si astea Turbo benzina consuma mult daca le folosesti la potential maxim)

| exydos a răspuns:

1. motorul diesel e mai durabil
2. e mult mai bun pentru jeep
3. cosuma mai putin => emisii de co2 mai mici intrucat arde mai putin combustibil.
La camioane sau masini grele cred ca nu mai trebuie spus nimic. Diesel-ul este THE KING.

| Braunion a răspuns (pentru exydos):

Cine te-a pacalit ca Dieselul este mai durabil? Dieselul e bun de aruncat dupa 300.000 km.
Si Dieselul mai putin poluant? wtf? Motorina a fost din totdeauna mai poluanta, ca d-aia e si accizata mai scump ca benzina.
Tu ori n-ai condus motoare pe benzina ori vorbesti din revistele 4Tuning (care fac reclama la greu la motoarele Diesel)

Camioanele duc multi km pentru ca mergi in linie dreapta si la turatii constante. Daca s-ar face camioane pe benzina ar rezista dublu (dar ar consuma de 10 ori mai mult)

| BOYI explică:

Multumesc cred ca raman pe benzina.