| Gabriel_Marius_1994 a întrebat:

Din cate am citit pe net cu carnet B1 pot conduce masini cu greutatea de peste 400 si sub 550 KG nu? daca iau un TICO si ii scad vreo 100 Kg pot merge cu ea?laughing)) sau un MATIZ? Si daca nu merge ce margi mai sunt care sa se incadreze in afara de Axiam? si cat m-ar costa o scoala de sofer B1? fara raspunsuri mai stai pe bara 2 ani laughing)

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai sanse cu Tico si Matiz, pentru ca au capacitatea motorului de 800cc, la B1 trebuie sub 501cc (sper ca nu gresesc).
Poti conduce Fiat 500 (nu stiu daca si ultimul model), Dacia 500 Lastun, Microcar, si ce s-o mai gasi laughing
Nu stiu cat te-ar costa scoala B1, la B te ajunge in jur de 1500 lei, si trebuie sa dai intre 100 si 200 de euro pentru examinator, cam in toate orasele mai nou, chiar daca stii soferie...
Avea o cunostinta acum multi ani un Fiat Cinquecento, bagat cumva la categoria B1, inmatriculat normal, el avea 17 ani si cica il conducea legal. Avea schimbat motorul cu unul 1.1 de punto, si mergea 'racheta' laughing

4 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Mda...esti sigur ca nu-i o limita si pentru puterea motorului? Ca nu vad ce idiot te-ar lasa sa circuli cu Matiz sau Tico doar pentru ca i-ai scazut din greutate(puterea motorului fiind aceeasi, deci putand atinge viteze mai mari si mai repede)

| ombladon a răspuns:

Sunt prea grele, au motorul prea mare. Poti conduce masini gen Aixam.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza dor greutatea ci si motorul, iar motorul de la tico si matiz nu se incadreaza la B1

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Conteaza ce scrie in talon nu ce scoti tu de pe masina. Si in plus Tico are motor mai puternic decat iti permite categoria B1 sa conduci. Nu vad de ce se amageste lumea sa aiba B1, ce poti conduce cu categoria asta nu se pot numi masini. Nici Matiz sau Tico nu-s masini.