| Ramo137 a întrebat:

Dupa cate zile trebuie sa te reprogramezi la traseul auto daca ai picat? Acum in 2016.

Răspuns Câştigător
| GabrielStn a răspuns:

Dupa 15 zile calendaristice de la data sustinerii ultimei probe..deci din data in care ai picat traseul, numeri 15 zile, putand sa te reprogramezi incepand cu a 16a. Mult succes data viitoare!

| Ramo137 explică (pentru GabrielStn):

Deci daca am picat pe 1 august. Ma duc pe 16 sa ma reprogramez.
Nu merge cu o zi inainte nu?laughing
Mersii de raspuns

| GabrielStn a răspuns (pentru Ramo137):

Nu se poate inainte de termen. Pe 17 August poti merge 1 ( data sustinerii ) + 15 ( numarul zilelor de asteptare ) = 16, deci 17 August devine a 16a zi de la data sustinerii examenului si implicit prima in care te poti programa. Succes!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nici unul nu cunoaste bine prevederea legala. Te poti reprograma imediat dar nu te va reprograma inainte de 15 zile libere, in fapt 17 zile din data cand ai sustinut proba practica, in conformitate cu Ordinul MAI nr.268/ 2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art. 12.(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9."

| floryn1993 a răspuns:

Lasa,du-te in orice zi de Luni -Vineri si te programeaza ei, apoi vorbeste cum va sa fie bine sa nu fie rau, altfel mai te reprogramezi si la anul. rolling on the floor (Romania )

| Ramo137 explică (pentru floryn1993):

Serioss chiar asa e. Dar doar in Bucuresti. in alte orase te reprogrameaza la 2 saptamani. asa normal ca iei repede carnetul.

| floryn1993 a răspuns (pentru Ramo137):

Imediat iti vine pron Posta Romana rolling on the floor

| Ramo137 explică (pentru floryn1993):

-.- hai pa

| ExprimareLibera a răspuns:

A 16-a zi mergi să te reprogramezi.

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Acum toata lumea are programat in octombrie.