| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! ce acte sunt necesare pentru a face un nou permis in caz de furt sau pierdere? FUNDA! URGENT!

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Redau prevederile din Regulamentul de aplicare a Codului rutier, aprobat prin HG nr. 1391/2006:
"ART.43.Titularul permisului de conducere trebuie sa declare pierderea, furtul sau distrugerea acestui document autoritatii emitente, in cel mult 48 de ore de la constatare, si sa solicite eliberarea unui nou permis de conducere.
ART.44.(1) Eliberarea unui nou permis de conducere se efectueaza, in conditiile legii, in baza urmatoarelor documente:
a) fisa detinatorului permisului de conducere;
b) originalul si copia actului de identitate;
c) dovada platii contravalorii permisului de conducere si a taxei de eliberare a acestui document;" Numai bine!