| GaryOfLivia a întrebat:

Hei, am și eu o problemă:
Acum cam două săptămani mi-am luat un Golf 4 cu motor 1.6 benzină ca prima mașină. Nu a avut nici o problemă din ce am văzut eu, cu excepție una mică: atunci cand accelerez (nu contează dacă e pe loc, scoasă din viteză sau dacă merg cu ea și ajunge pe la 2500 rpm) se aude un sunet din bord pe partea din dreapta, e ca o vibrație sau un bazait sau o combinație din astea două.
Aveți idee de la ce ar putea fi și daca e ceva grav?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil nu apesi ambreiajul pana la fund, cand schimbi vitezele!

| GaryOfLivia explică (pentru Violleta2022):

Nu e numai cand schimb vitezele, e mereu cand accelerez, si cand sunt in parcare pe loc cu ea scoasa din viteza

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ai ceva desprins pe sub bord care in anumite conditii de vibratii face scandal, ce asa greu? Uneori nu descopreri cauza cat traiesti.

| GaryOfLivia explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Cel mai probabil, nu ca m-ar enerva sau ceva doar ca ma gandeam sa nu fie ceva mai grav pentru ca eu nu ma pricep la masini

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru GaryOfLivia):

Nu te pricepi, mergi la mecanic. Este posibil sa ai defecte ca tampoane rupte/uzate la motor, cutie sau alte cele care iti produc vibratii anormale in caroserie. Daca defectele s-ar rezolva pe TPU ai vedea toate servisurile inchise, mecanicii ar cersi la colt de strada si femeile lor ar fi pe centura.