| SweetbutPsychoGirl a întrebat:

Cand pornesc masina, pentru 2 minute vine un miros puternic de benzina. Dupa aia dispare. Care ar fi motivul? Masina e din 2013 benzina.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi doar amestecul bogat de la pornire, absolut normal.
Sau ar putea fi o scurgere mica de benzina, undeva de la rezervor pana la galeria de admisie.
Niste bujii mai slabe ar putea fi vinovate, de asemenea. Sau bujii vechi.

| SweetbutPsychoGirl explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina are 74mii km. Bujiile nu au fost schimbate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SweetbutPsychoGirl):

Ar putea fi ele cauza mirosului.
Cand bujiile sunt invechite, scanteia este tot mai mica, iar la rece nu are putere sa aprinda amestecul. Unele doze de benzina (date de injector) raman nearse, sunt aruncate pe teava de esapament, si de acolo mirosul.
Cu bujii noi s-ar putea sa ai porniri mai usoare, si ar putea disparea mirosul.

| SweetbutPsychoGirl explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bagi prea multa benzina la pornire si nu are timp sa se aprinda toata.

| Unbăiatsecret a răspuns:

Schimba benzina