| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un golf 1.4 benzina, nu le prea am cu mecanica, dar imi intra miros de benzina in masina, cand o bag in vitezele 1-5 nu intra deloc miros de benzina, dar cand dau cu spatele (R) imi intra miros puternic de benzina in masina, de la ce sa fie oare? Si cat m-ar costa

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce golf e?

| xPandaKid a răspuns (pentru sierra1):

| sierra1 a răspuns (pentru xPandaKid):

N-are nimic cutia cu alimentarea. Bagă-te sub ea și vezi unde mustește. Nu merge așa, "online"

| relian a răspuns:

Intra dar nu simti tu laughing mergi inainte mirosu vine asa mai incet.Cand dai cu spatele mirosu vine mai rapid ca se mai misca aerul din masina in sens invers,cat de cat dar de aia mirosi asa.
Ai rezervorul sub bancheta din spate,sau in portbagaj,acolo ai ceva capac, furtune, verifica si vezi poate cineva o fi desfacut acolo si na mai strans bine acel capac, pe acolo saua colo de regula se afla pompa de benzina, deci verifica, miroase si daca de acolo vine rezolvi problema.
Dar pe altundeva nu are pe unde intra mirosu.Mai incearca sa mergi cu aerul inchis, adica ventilatorul care ventileaza aerul in masina, pune-l off si vezi de mai miroase.
Daca tot miroase atunci cauta sub bancheta cauta in portbagaj pompa de benzina.
Verifica daca furtunele alea is bine conectate, stranse, etc.Capacu ala sau pompa aia are o garnitura, aia se scoate cu o scula speciala, dar o poti face si cu ceva cleste mare, doar trebuie sa te pricepi cat de cat.
Daca nu te pricepi si de acolo vine mirosu mergi la mecanici si ala stie ce sa faca, dar de verificat si aflat o poti face si tu singur.
Cat costa? Nu te costa cine stie ce ca nu e problema grava.

| DaniTDCI a răspuns:

In momentul in care dai cu spatele iti vine acel miros de benzina in masina, posibil sa ai vreun furtun fisurat pe langa rezervor, sau vreo alta fisura, baga-te pe sub ea si incearca sa gasesti sursa.