| Dany_Seby_1996 a întrebat:

La un motor diesel ca sa fie un mers economic trebuie sa merg cat mai turat sau cu turati mici (1300-1700rtm) funda la cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| TdiBoy a răspuns:

La motoarele diesel, presiunea din motor creste enorm, si intervine normal si o turbina la cele mai multe masini.
Pentru a scoate cu el un consum cat mai economic nu trebuie sa mergi nici subturat dar nici in forja. undeva la 2000-2200RPM.
Consumul cel mai bun se scoate undeva la 100km/h mers constant happy

9 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Pentru un consum mic si o moarte rapida a motorului, mergi cu el subturat...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de diesel.
Eu de exemplu mai conduc si mortaciuni din '90 primavara, diesel aspirate. Alea pot fi conduse si in relanti toata ziua, nu au ce pati. Viteza lor de croaziera e undeva pe la 80-90km/h, ca sa le tii la 100km/h tragi de ele binisor.
La supraalimentate insa (cu turbo), mersul e asa cum zic colegii, schimbi pe la 2500, chiar 3000, si poti merge constant la 1700-2200rpm, in functie de cutie. O regula pe care eu zic ca trebuie sa o respecti, este cea a puterii motorului. Daca conduci permanent sub 80km/h, un motor de 100cp, capabil sa mearga constant cu 160-170km/h, s-ar putea sa ai probleme. Nu trebuie sa-i dai 200 ca sa nu se strice, dar macar cand mai faci cate o depasire, las-o sa te bage in scaun. Aia e puterea motorului, ala e felul in care a fost proiectat sa se 'miste'.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

P.S.: Consumul cel mai mic il ai la turatii joase, chiar si la cele supraalimentate. La Golf 4 ALH de exemplu, la 50km/h cu treapta a 4-a, pe drum drept, aveam consum de 1.2l/h, adica 2.4l/100km. Puteam sa merg asa fara probleme, masina inainta fara sa tremure, turatia parca era pe la 1200rpm. Insa daca mergi asa cu ea 100km... Deja incepe sa se infunde, parerea mea. La masinile mai pretentioase, cu injectie common-rail, e de ajuns sa prinzi odata o motorina mai proasta, si daca mai mergi si la consum, te faci de-o defectiune de la 300e in sus, fara grija.

| relian a răspuns:

Daca mergi cu 50-60 km/h in oras si 100km/h in afara atunci va consuma cit spune fabricantul.

| OldSoul a răspuns:

Pentru un litru de motorina o sa iti strici piese din masina.
Daca vrei consum mic, mergi cu 2000 de ture, daca vrei sa nu ai probleme cu motorul mergi pe la 2500 de ture.

| MariusF23 a răspuns:

In oras e bine sa-l tii pe la 2000. La drum intins 1700-1800 e ok cat timp mergi constant.

| CosminALX a răspuns:

Nu face prostia sa mergi cu motorul subturat (se duce turbina). Cel mai indicat (cel putin asa fac eu pe golf 6) e sa schimbi viteza pe la 2300-2700 ca atunci cand introduci intr-o treapta superioara sa pice in 1400-1600rpm (depinde cat de lungi sunt treptele) si e destul de economica.

| robwert20 a răspuns:

Ideal este sa mergi cu o viteza constanta...si sa ai grija sa nu mergi subturat sau supraturat.Ori de cate ori apesi acceleratia o sa consumi la greu.

| Veszpremi_Claudiu_1990 a răspuns:

Depinde ce masina ai