| Eugeniusu a întrebat:

Nu mai merge clima, nu mai da nici rece, nici cald. A facut intr-o zi poc, si gata, nici ventilatorul nu s-a mai auzit. Am fost la 2 ateliere auto, primul mecanic mi-a zis din prima sa caut un electrician. Am mai incercat totusi la un al doilea mecanic, dar nici nu s-a uitat la masina si mi-a spus ca el nu incarca clima, sa caut in alta parte. Ok, am fost la un electrician... care imi spune ca el nu stie sa repare la un Rover 75. Dupa o saptamana, am zis sa merg la un electrician cu atelier, ca nu stie oricare sa rezolve aceasta mare problema. Si cand ajung la acel electrician, imi spune sa vin peste 2 zile, ca are prea multe masini. Dupa 2 zile, ajuns acolo, imi spune ca el nu poate sa mi-o faca pentru ca nu stie daca este incarcata sau nu, sa verific la un mecanic si sa incerc dupa.
Pur si simplu m-au trimis de la unul la altul fara sa ma ajute cu nimic. Probabil e doar o siguranta, sau ventilatorul defect, nu stiu ce sa zic, dar in Romania e dezastru!

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In primul rand trebuie sa te lamuresti daca e defecta clima sau ventilatia. Sunt doua sisteme diferite. Din ce spui, eu inteleg ca nu iti merge ventilatia. Asta ar fi treaba de electrician, iar faptul ca unii nu se baga unde nu se pricep este foarte bine. Ca sa fii sigur ca dai peste cine trebuie, ar fi indicat sa mergi la reprezentanta. Nu poti sa te plangi de dezastrul din Romania mergand la coltul strazii sa iti repari limuzina...
Revenind la problema tehnica, ventilatia in general, nu la Rover, are 2 puncte sensibile: rezistenta si siguranta. Pentru rezistenta diagnosticul este simplu: se verifica daca ventilatorul functioneaza pe treapta cea mai mare. Daca pe maximum merge, dar pe restul treptelor nu, rezistenta e dusa. Daca ventilatorul nu functioneaza deloc, se verifica siguranta sa nu fie arsa. In 90% din cazuri se rezolva astfel, daca ai ghinionul de a nu fi nici una nici alta, nu prea ai varianta, trebuie neaparat sa o duci la electrician.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce nu mergi la o reprezentanta in loc de de-alde neica Vasile?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Erau mai utile detaliile despre ce fel de clima ai pe ea,originala, modificata, an, model, asa cine crezi ca stie?

| Eugeniusu explică (pentru Adrian_Mares_1972):

E cea originala, clima manuala, motor 2.0 benzina.