| Cosmin_Paius_1999 a întrebat:

Pentru un aprilia leonardo 250cc ce categorie de permis mi-ar trebui, detalii: pret, varsta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza ai nevoie de categoria A2 si varsta de 18 ani, conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Observi ca la aceasta categorie nu este prevazuta capacitatea cilindrica.
Daca nu se incadreaza ai nevoie de categoria A si varsta de 24 de ani sau 20 de ani si 2 ani experienta in categoria A2.
Caracteristicile tehnice prevazute si pretul le gasesti pe internet, cautand cu motocicleta respectiva.

1 răspuns:
| ombladon a răspuns:

Categoria A2 18 ani, nu stiu pretul.