| Alexandrion_6425 a întrebat:

Roti mari vs roti mici
1. cu roţi cu diametru mare, strabati o distanta mai mare pe aceeasi plaja de turaţii, dar urci mai greu
2. cu roţi cu diametru mai mic urci mai repede în turaţii, dar pierzi la distanţă din cauza diametrului mai mic

Dilema este: cu care străbaţi mai repede 402 metri, cu acceleraţie mai slabă dar distanta/rpm mai mare, sau cu acceleraţie mai rapidă dar distanţă/rpm mai mică?
(vorbim de aceeaşi maşină, doar cu roţile schimbate)

Atenţie! Problema se pune ca timp, pe distanţa respectivă. Cu roţi mici, vei schimba vitezele mai des, deoarece vei ajunge la turaţie maximă mai repede, dar vei fi îndeajuns de rapid să recuperezi diferenţa de distanţă dată de diametrul mai mic al roţilor?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indiscutabil diametrul optim este cel recomandat de producator. Restul sunt povesti sau chiar aberatii. Cand se monteaza alte dimensiuni de anvelope, primul lucru care conteaza este ca acestea sa aiba aceeasi circumferinta cu cele originale (eventual cu o toleranta de 3%).

| neamtzu92 a răspuns:

Pai fi atent pentru distanta asta eu tias recomanda rotile mai mici pentru ca distanta e relativ mica si o masina cu roti mici e mai rapida pe distante scurte decat una cu roti mari...

Sau incearca sa te cronometrezi big grin...

presupun ca ai nevie pentru o liniutawinking