| anonim_4396 a întrebat:

Sal
Azi am fost oprit intr-un sat de un politist de acolo mi-a cerut actele si m-am panicat si am dat numai certificatul ma intrebat de unde sunt si mi-a zis sa plec. poate sa imi dea amenda sau ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa-ti dea amenda, daca ar fi vrut ti-ar fi facut proces verbal de contraventie pe loc, cel putin pentru faptul ca n-ai avut cartea de identitate si permisul de conducere (banuiesc ca esti conduvcator auto) la tine sau pentru ce te-a oprit. De altfel, pentru stabilirea identitatii, mai ales daca ai savarsit si alta contraventie, te putea conduce la postul de politie.
P.S. Chiar nu poti pune o intrebare corecta, respectiv sa expui situatia complet?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tea lasat, daca era belea iti mai cerea explicatii si cerea informatii la centrala apoi baga o amenda sau un avertisment. O fi zis sa nu te sperie era de treaba si ti-a dat drumul

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te-ai panicat ca te-a oprit politia?
Asa fac multi, si cand gresesc, scot telefonul sa filmeze ce voinici sunt, nu semneaza procesul verbal de 200 de lei, si ajung la sectie, unde semneaza unul de 2000 de lei laughing
Nu inteleg deloc situatia data de tine, un politist nu te opreste aiurea, si nu te lasa sa pleci, dupa ce i-ai aratat doar talonul.
Am mai scapat de la politisti dupa ce le-am dat doar permisul, nu s-au mai uitat in actele masinii, dar erau filtre pentru alcool... Ce spui tu nu prea are logica.
Amenda fara proces verbal nu prea se poate, deci n-are ce amenda sa-ti puna.

| DaniTDCI a răspuns:

Iti da un advertisment doar. dar ai grija pe viitor