| Raul243 a întrebat:

Sall, am si eu o intrebare, se poate conduce moped(scuter cu pedale)de la 14 ani, bineinteles cu casca si tot ce trebuie vreau doar sa stiu daca am voie de la 14 ani.Va rog sa ma ajutati cine stie, astept parerile voastre, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu! Trebuie sa ai:
- Varsta minima 16 ani;
- Apt din punct de vedere medical;
- Apt din punct de vedere psihologic;
- Sa fi facut cursuri de legislatie rutiera si in urma lor sa promovezi examenul pentru a obtine atestatul;
- Sa ai casca;
- Sa ai ITP si asigurare RCA la moped!

In Romania costa 100 de lei atestatul fara examen, teste medicale, psihologic si altceva, dai banu si iei atestatul, si ramane doar sa ai ITP si RCA si atestatul + casca daca ti la sanatatea ta fiindca si cu aia e discutabila treaba dar eu iti recomand sa o ai!

3 răspunsuri:
| Facebook_4877 a răspuns:

Nu, doar de la 16 ani, şi atunci cu un curs de legislaţie

| mitzacbr a răspuns:

Iti trebuie un curs de legislatie care se face la 16 ani.

| filip_1648 a răspuns:

Se poate daca ai pile in politie