| katalyn16tpu a întrebat:

Salut.Mi-a oferit cineva un scuter din ala mai mic.Ce trebuie sa am ca sa pot conduce asa ceva.Precizez ca am 16 ani.Va rog sa ma ajutati pentru ca nu stiu ce mai e acum in vigoare. FUNDa

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) il poti conduce cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. Numai bine!

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Atestat de legislatie rutiera pentru cele de maxim 49 cmc. Pentru cele mai mari de 49 cmc permis de conducere A1 la 16 ani, si apoi A la 18 ani!