| Jeepwwe a întrebat:

am un audi a4 b5 si am mers astazi circa 15 km si am observat ca se supra incalzeste roata dreapta spate, efectiv miroase a calit. ce este oare? rog sa raspunda doar cine stie cu adevarat. funda

Răspuns Câştigător
| Clujean25 a răspuns:

Poate fi dus rulmentul, poate ți-a intrat o piatră între disc și plăcuța de frână, sau e blocat pistonul din etrier și freacă plăcuța încontinuu pe disc, pot fi multe cauze, încearcă să dai mai multe detalii...

Răspuns utilizator avertizat
| Clujean25 a răspuns (pentru Jeepwwe):

Du-o la mecanic să o ridice pe un elevator și să vadă dacă atunci când o învârte roata din dreapta opune rezistență mai mare decât din cea din stânga. Atunci probabil pistonașul din etrier ține plăcuța apăsată pe disc. Dacă tot o duci la mecanic o să îi dea și roata jos și găsește mai ușor problema în caz că nu e asta...

Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pot fi multe cauze.
Am ceva experienta in reparat si intretinut instalatii de franare, si pana nu scot roata nu pot sti niciodata de ce o roata e blocata.
Am patit si de la furtunase invechite, cablu de la frana de mana gripat, garnituri umflate in pompa sau etrier, pistonase oxidate, sau ultima, care m-a dat pe spate: platoul fusese lovit (naiba stie cum), si se freca tamburul de el...
Deci, pana nu duci masina aia cocalareasca la service, cum ar trebui sa faca un proprietar normal de Audi, n-o sa mai poti sa-i dai 160, cel putin nu fara sa-ti inrosesti discul sau tamburul (cu ocazia asta topesti si vaselina din rulment, il usuci, merge pe uscat, se sparge, blochezi roata de tot, te fura de spate, ajungi in bordura, te rastorni pe 3-4 pietoni...).

| TheM4A1 a răspuns:

Poate fi dus rulmentul, poate ți-a intrat o piatră între disc și plăcuța de frână, sau e blocat pistonul din etrier și freacă