| samysilver a întrebat:

Am cumparat o masina dar n-are taxa platita (taxa de mediu) am contract de vanzare cumparae si actele masina (talon,cartea, asigurare.)pot sa fac ITP? masina nu e pe numele meu, se poate
Tin sa specific nu il cunosc pe proprietar care e trecut pe talon...
Se poate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate face, oricum ITP-ul este necesar pentru inmatriculare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La ITP trebuie doar talon + carte de identitate (+ masina laughing ).
Eu ma prezint frecvent la ITP cu masinile clientilor mei, si nu e nici o problema. Imi cer si mie un buletin, dar nu conteaza daca sunt sau nu proprietarul masinii. Nici ale mele nu-s pe numele meu.
Daca nu ai cartea de identitate nu poti face ITP.
Cat despre masina, ar fi recomandat sa cauti proprietarul din acte si sa faceti un contract de comodat, ca sa ai drepturi legale asupra masinii. Altfel, daca ai talonul anulat (adica sa fie completata rubrica "instrainat catre... la data...", ai dreptul sa circuli doar 30 de zile de la data scrisa acolo, dupa care talonul si placutele de inmatriculare nu mai sunt valabile; iar daca proprietarul nu stie pe unde a mai ajuns masina si eventual primeste o amenda acasa (vezi sa platesti rovinieta la timp tot timpul), se va duce la politie sa reclame ca a vandut masina, acestia o pun sub urmarire, iar la primul control in trafic ti se retin numerele si talonul.
Daca ai certificatul necompletat la rubrica instrainari, ia legatura cu proprietarul, si fa macar procura notariala, sau comodat.