| Bica1985 a întrebat:

Pot vinde o masina care am cumparat-o dar inca n-am trecut-o pe numele meu... mentionez ca masina e inmatriculata ro am actele de la fostul proprietar civ talon asigurare + certificatul fiscal care ar fi procedura de vanzare in cazul asta care din motive financiare nu o mai pot tine?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu o poti vinde deoarece nu figurezi nicaieri ca proprietar.

| mgtow a răspuns:

In primul rand ia legatura cu cel care e proprietar ca sa face-ti schimbul de nume pe autoturism apoi o poti vinde.

| BassHunter13 a răspuns:

Daca ai contract de vanzare cumparare cu fostul proprietar! Poti.Te prezinti la un birou de contracte de vanzare cumparare si faci contract intre tine si viitorul proprietar le spui sa iti faca si Fisa de inmatriculare. Dupa ce ai facut actele mergi la primarie sa scoti certificatu fiscal si sa stampilez fisa! I le dai la viitorul proprietar si gata! Eu am vandut vreo 10 asa si nu a fost nici o problema! Dar sa ii dai si si certificatul si fisa de la vechiul proprietar! Succes

| AgathaRo a răspuns:

Practic poti, teoretic nu.
La politie cand iti face talonul trebuie sa le dai copie dupa contractul de vanzare-cumparare.Sau eventual sa faca cu vechiul proprietar actele (contractul de vanzare cumparare). Si alta conditie este ca tu sa nu ii faci impunerea la directia fiscala ca sa ti-l ia in evidenta, si o alta problema esta talonul de la masina daca pe verso nu a fost complectata rubrica : Intrainat catre, data, semnatura.

| BassHunter13 a răspuns (pentru AgathaRo):

Pe spatele talonului trebuie doar semnatura titularului din talon! Este suficient doar semnatura!

| Bica1985 explică:

Multumesc masina e un vw polo din 2006 il dau cu 3300euro cui il vrea. inca n-am urcat anunt cu el dar cred ca o sa ma duc in targ