| bobonel a întrebat:

Sunt in urmatoarea situatie:
Am achizitionat zilele trecute o masina care a avut in anul 2010 platita taxa de poluare sau taxa auto (nu stiu exact care taxa era in vigoare atunci). Anul trecut (2013),fostul proprietar a dat in judecata si si-a recuperat taxa.Intrebarea mea este urmatoareabig grinupa ce am facut contract de vanzare cumparare cu fostul proprietar, trecand masina de pe numele lui pe numele meu; trebuie platita taxa de mediu de catre mine? Dau funda pentru raspunsul corect!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In acest caz, in conformitate au Art. 4, litera d) din OUG 9/2013, ai obligatia de a plati taxa de timbru de mediu--- vezi actul normativ :http://legeaz.net/text-integral/oug-9-2013-timbrul-de-mediu

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa platesti timbrul de mediu, in conformitate cu OUG nr.9/2013.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat masina nu are taxa platita (fie ca este adusa din afara, fie ca a fost inmatriculata inainte de 2007, fie ca taxa a fost recuperata) in momentul inmatriculartii trebuie sa o platesti

| Stefy21Love a răspuns:

Eu cred ca din moment ce tu esti proprietar, tu trebuie sa platesti taxa, dar acum nu stiu exact, si iti sugerez sa intrebi un profesionist