| robby007 a întrebat:

Am cumparat o motocicleta Aprilia RS 125 de la cineva si vreau sa o inmatriculez. Ea este neinmatriculata. La motocicleta am doar actul de V – C facut de mana si certificatul ei.
Problema este urmatoarea: Certificatul este de 50 cmc, dar motocicleta este de 125 cmc. Seria de pe tablita de pe cadru se potriveste cu cea de pe certificat, dar tot pe tablita aia scrie ca e 125, cu toate ca seria se potriveste.
O pot inmatricula asa fara vreo problema? Imi mai trebuiesc si alte acte obligatorii? Imi fac cei de la RAR alte acte?
P.S Actele de la motocicleta sunt in limba italiana, de fapt actul, ca am doar certificatul " CERTIFICATO PER CICLOMOTORE "

5 răspunsuri:
| liviu890 a răspuns:

E complicat de tot. Am avut si eu o motocicleta de 600 si nu am putut sa o inmatriculez pana nu i-am pus toba originala (avea toba sport). De obicei astia de la RAR se uita la absolut tot si daca ai actul fals (adica in acte scrie 50 cm^3 si in realitate e mai mult) sunt foarte slabe sansele sa o vezi inmatriculata!

| robby007 explică (pentru liviu890):

Si nu pot sa fac cumva rost de acte de 125? Sa mi le faca o firma sau ceva.

| DanielCD a răspuns (pentru robby007):

E ca si cum tu vrei un alt buletin cu alte date; ar merge "legal"!

| liviu890 a răspuns (pentru robby007):

In cartea de identitate pe care o ai tu e trecuta si seria de la sasiu! Nu merge sa faci rost de alte acte! Parerea mea este sa te duci mai intai la RAR si sa te interesezi pe acolo daca poti sa dai o "atentie" ca sa fie totul bine si sa inchida aia ochii. Poate cunosti pe cineva care lucreaza la RAR si vorbesti cu el sa fie totul bine.

| DanielCD a răspuns:

Mai intai actele trebuiesc traduse de un birou legalizat! La RAR iti vor face "Identificarea", adica se verifica daca moto se identifica cu datele din certificatul de IT
RAR iti face cartea iar politia inmatricularea propriu-zisa in baza "identificarii"(e un document), certificat fiscal de la Directia de impozite si taxe locale, taxe platite, contractul de cumparare, buletin!
Deci primul pas RAR! apoi Impozite locale, politie! de descurce cei de la Politie daca ai uitat ceva! Bafta!