| DjYonutz a întrebat:

Salut
Am o dacie 1310 L din 98 si nu ma inteleg cu ea laughing
Si ad dori sa stiu dc azi cand am pornito mi sarit capacul de la ulei si acotea foarte mult fum.
Vreau sa precizez ca a porti si calcam acceleratia dar turatia a scazut si sa oprit motorul apoi cand am incercat sabpornesc din nou a scos fum de la motor si a sarit dopul!
Ms astep raspuns!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iti arunca capacul de la ulei, inseamna ca ai segmentii dusi, si scapa compresia (cu tot cu fum, de la explozie), in carter.
Ca sa nu mearga prost din cauza presiunii din carter si a gazelor, trebuie scos furtunul care merge de la capacul culbutorilor la carburator, infundat inspre carburator si lasat sa sufle gazele afara, ideal ar fi sa pui un furtun mai lung, sa il scoti pe sub masina, sa nu-ti afume pe sub capota.
La pornirea la rece foloseste socul, chiar si vara, nu neaparat la maxim, ci pe la jumatate, ca sa nu se opreasca.
Eu folosesc socul pana urca apa pe la 70 de grade, altfel tremura si nu poate pleca de pe loc.
Motorul tau oricum e dus, ar trebui cel putin segmentat, asa ca ar trebui sa il schimbi, sau sa ii faci un RK, care cel mai probabil ar trebui sa cuprinda set motor, segmenti, cuzineti si poate si supape, distributie...