| Ottakringer a întrebat:

Am o mica nelamurire cu privire la cutiile de viteze automate si manuale.
Care sunt avatajele unei cutii manuale si dezavantajele?
La fel si la cutiia automata. Avantaje si dezavantaje.
Dau funda pentru un raspuns clar si la obiect! happy
O zi buna.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dezavantaje la automata:
-suna ca pla cand cobori o panta, la viteza mica, dupa ce ai accelerat putin
-consum mai mare
-iarna esti incurca-trafic
-putine cutii tin motorul in plaja de turatii in care acesta trage
-ai nevoie de un motor mai maricel ca sa se comporte ok cu automata.
"Avantaje" ale cutiei automate:
-te dezvata de condus
-ai mai mult timp sa stai cu mana la coie
-adormi mai usor la volan
-n-o sa caraie decat daca s-a defectat
-poti scoate piciorul pe geam ca tiristii.
Avantaje la cutia manuala:
-poti cunoaste adevarata putere a motorului
-poti controla masina mult mai bine, in special in materie de aderenta
-un consum mai mic de carburant, daca stii sa folosesti cuplul corect
-nu te plictisesti
-poti aborda viraje cu viteza mentinand directia (la FWD) din cuplul motor, cu cea automata exista riscul sa-ti schimbe si sa te duci pe pla.
Dezavantaje:
-cine nu le are cu sofatul schimba mai prost ca o automata
-nu poti scoate piciorul pe geam
-timoneria se uzeaza mai repede.

| AgathaRo a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Inca un dezavantaj la cutia automata : are fitru de ulei si o gasca de senzori, daca se defecteaza ti-ai pus-o de o caruta cu sasa cai frumosi.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avantaje cutie automata... pai schmbi cand vrei tu si obtii performante mai bune ale masinii si uneori un consum mai redus. Insa il aglomeratii spre exemplu este destul de sacaitor sa schimbi mereu.

cutia automata... are avantajul ca te scuteste de o grija, plus tot angrenajul de tine de ambreiaj este mai protejat

| Ottakringer explică (pentru suntserios):

Am inteles ca la cutia automata schimba putin mai lent fata de cum ai schimba tu, ma refer la turatiile motorului. E adevarat?

| suntserios a răspuns (pentru Ottakringer):

Depinde de cutii, tehnologia e atat de avansata pe masini acum incat e greu sa mai zici care si cum

| Ottakringer explică (pentru suntserios):

Ma refer in general, am auzit ca se plang ca nu baga in viteza la o anumita turatie cutia automata. Acum nu stiu ce sa zic, am intrebat mai multe lume si am 2 pareri diferite. Ca nu schimba cand trebuie si ca e buna cutia automatahappy
Dar am inteles ca se duce mai repede cutia automata fata de asta manuala, din cauza ca in orasele mai aglomerate se cupleaza si tot se decupleaza. Asa la una cu una manuala, stai la semafor si dupa ce pleci ii dai a2 a, apoi vine alt semafor, dar la cutia automatica ajunge in a 3a si tot asa. Sper ca intelegi ceea ce vreau sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cutia automata nu mai are ambreiaj.
Deci o problema mai putin.
Are un calculator care calculeaza cand sa schimbe vitezele in functie de mai multi parametri si schimba in general mai bine si mai repede decat cel mai meserias sofer.
Dezavantajul ca te plictisesti in trafic.

| Neagu_Tib_1993 a răspuns:

Salut
Avantaje cutie automata
- pretul mai mic la achizitie - costul intretinerii mai mic (doar ulei) - greutate scazuta fata de cea automata - un posibil consum mai redus de carburant
Dezavantaje
- confortul scazut - cost suplimentar de inlocuire a ambreiajului - mai inceata decat cele automate - numar limitat de viteze - performanta scazut
Avantaje cutie automata
- confort sporit pentru sofer - usor de folosit - ideala pentru cei cu probleme la picioare - ajuta la urcarea in rampa - nu mai moare motorul - poate avea pana la 10 viteze
Dezavantaje
- greutate mai mare - intretinere mai scumpa (ulei + filtru)