| Centelus a întrebat:

Salut! Am primit recent un subwoofer si as dori sa il instalez in masina(masina mea fiind un Opel Astra G Classic). Ideea e ca nu stiu pe unde sa trag cablul de la alimentare de la borna bateriei in masina, stiti cumva voi pe unde este un orificiu pe care il pot folosi sa trag alimentarea la subwoofer?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te bagi cu capul sub bord si vezi pe unde trece instalatia electrica a masinii. Sunt niste bucse groase care etanseaza. Poti face o gaura in plus in ele (atentie sa nu atingi cablurile deja existente), prin care treci apoi firul de plus, si il pui (neaparat cu o siguranta) pe borna de plus de la baterie.
La Astra G se demonteaza usor torpedoul, sub el s-ar putea sa gasesti un traseu ok pentru alimentare.
Nu recomand sa te legi de la bricheta sau din panoul de sigurante, vei avea caderi de tensiune destul de mari, iar un amplificator de bass poate avea consum destul de mare.
Pe spate iti iei minusul foarte usor, pe caroserie in zona stopurilor ai niste suruburi special facute pentru conexiuni electrice. Inserezi un capat din asta pe cablu, si il strangi sub surubul ala: https://tor-online.ro/......00-buc.jpg
Toate firele trebuie ascunse sub pragurile interioare, deci incepe prin a le demonta.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu vrei sa faci torta din masina, atunci cauta un electician auto sa-l monteze!

| Centelus explică (pentru Bula):

Asa am si facut. Mai bine platesc decat sa risc!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai transforma masina in discoteca, ai radio nu ai nevoie de altceva, radio si boxele masinii ai suficienta muzica nu poti da la maxim muzica in masina ca esti pe strada deranjezi pe ceilalti pasageri la trafic, si orice modificare adusa masinii se lasa cu amenzi.

| Centelus explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mai, eu am intrebat pe unde sa trag cablul, nu parerea.

| RxTx a răspuns:

Poți sa te legi din spatele brichetei
Te poti lega din panoul de siguranțe din spatele panoului de siguranțe
Sau de prin bord

Sau poti urmări pe unde trece cablul de la panoul de siguranțe
Sau poti sa iei bormașină si cumperi o presetupă
https://www.google.com/......ps?/search