| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am și eu o întrebare. Am un A4 B7 din 2008, cutie automata, 140 de cai și am impresia ca îmi consuma destul de mult. Mașina are consum și de 10/11 urban, extraurban scoate 6/6.5, însă mi se pare diferența mare. Și nu ii dau in gură sa zici ca ar avea de ce sa consume, mi se pare ca cutiile astea automate in drive schimba la turații foarte mici și asta influentează consumul ridicat, uneori merge cu 60 km/h cu 1300 de turații. Am mai încercat sa schimb eu din padele însă mi se pare mai incomod sa schimbi din padele in oras când e trafic. Mașina la drum lung scoate un consum excelent însă in oras mi se pare prea exagerat și mă gândesc ce as putea face sa reduc consumul. Uneori mi se pare mai eficient sa merg in sport fiindcă o tine mai mereu la 2000 de turații exact asa cum ai merge cu una manuala. Chiar vreau sa știu ce poate influenta acest consum având in vedere ca am vazut la alții cu A4 b7 consum mai mic decât al meu, nu e ca și cum in general consuma atât. Eu sunt la început cu cutiile automate, am condus doar manuala înainte și mă gândesc ca poate e vreun secret astfel încât sa scoți performante bune la consum.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce ne spui tu aici, e un consum absolut NORMAL!

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Din câte știu eu cele DSG consumă puțin mai mult iar consumul ce il ai tu e cat de cat normal. Eu scot ceva asemănător la un Audi A4 2.0 tdi b8 dar manual. Cam 6 afara si 10 in oraș. E totuși o mașină de 1.5 tone si 140 cai, nu o sa consume nici o dată 7-8 in oraș in trafic.