| PetrisorPetru a întrebat:

Am si eu o intrebare. Copilul meu a luat permisul si si-a pus semnele de incepator, intrebarea mea este daca merg si eu cu masina si nu le dau jos pot sa iau amenda sau ceva pentru ca nu sunt incepator?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista in legislatia rutiera o prevedere care sa interzica sa conduci o masina, care are semnele de incepator, daca tu nu esti incepator, asa ca n-ai de ce sa fii amendat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Legislatia spune doar ca sunt obligatorii pentru cei ce au permis de mai putin de 12 luni, nu prevede si un termen la care trebuie date jos, sau o sanctiune daca acestea exista cand nu sunt obligatorii.
Puteti circula linistit cu semnele puse, singura problema vor fi cocalarii care isi pierd rabdarea nejustificat cand vad acele semne, si vor face cate scheme in jur (depasiri in varf de panta, mers bara la bara cu viteza maricica pe drum gol...); cel putin asa pateam eu, cand alternam intre masina mea, cu semne de incepator, si a parintilor, fara semne. Cu semnele puse, era plin de "inteligenti" in spate...

| MVBSH a răspuns:

Salut! Stai linistit nu patesti nimic ..am un prieten care a fost incepator si avea lamaia in geam si in acelasi timp masina era condusa si de parintii lui ..chiar i-am intrebat parintii daca politia nu zice nimic de treaba asta? Si au zis ca atata timp cat un incepator este la volan nu-i nici o problema