| vegeta a întrebat:

Salut am si eu un opel astra g si vreau sa spun ca am o problema mare cu inaburirea geamurilor in special a parbrizului! Am zis pana acum ca a fost iarna so etc... pt ca am masina din decembrie dar ieri a fost 8 grade nu chiar mult dar totusi parbrizul inaburise de nu mai puteai vedea deloc prin el cu toate ca ii dadusem drumu si la caldura si ii dadusem sa dea caldura chiar in fata la parbriz si tot degeaba! Intrebarea mea este ce sfaturi imi dati pentru a scapa de inaburirea geamurilor si a parbrizului!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai AC, ai si filtru de polen. Cand se infunda filtrul de polen, iti aburesc geamurile in prostie.
Ar mai putea fi radiatorul din aeroterma fisurat, dar cand se intampla asta e groaznic, efectiv nu mai vezi pe unde mergi, chiar si vara.
Eu ca sa scap de aburul de pe parbriz, pornesc aeroterma pe treapta 4, cu aerul dirijat spre parbriz, si imi dezabureste destul de rapid, chiar daca sufla doar aer rece.
O solutie de dez-umidificare a masinii este nisipul special pentru pisici, bagat intr-o soseta si pus in zona parbrizului. Acel nisip e foarte absorbant, trage umezeala. E in jur de 10 lei un saculet de 5kg, faci vreo 8 sosete cu el, poate mai mult. Agati o soseta la oglinda, si gata laughing

| OldSoul a răspuns:

Inlocuieste filtrul de polen cu unul cu carbon activ.
Eventual poti folosi un dezumidificator.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Deschizi pentru putin un geam sau pornesti un minut aerul conditionat cu aerul orientat catre parbriz.