| anonim_4396 a întrebat:

Am un golf 4 1.4 16v cod motor bca. Motorul merge ok insa consumul mi se pare cam mare 7-8% la drum lung. cam 50 lei-150 km asa cu aproximatie. Bag benzina de la MOL si Petrom de 95. are rost sa schimb bujiile, sau asta e consumul ei. sa trec la benzina cu cifră octanica mai mare? Si daca da, sa schimb bujiile? Ce ati recomanda ca eu ma gandeam la denso ik20tt.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

E benzina, la ce te astepti?
Da, stiu ca multi spun ca "motor 1.4, consum mic" eh asta e o prostie, motorul e chinuit sa traga masina deci consuma mai mult decat te astepti, si sa nu te miri daca ai si consum de ulei.
Daca vrei economie, dieselul e varianta, in schimb daca-ti convine consumul actual poti sa-ti iei un motor tot pe benzina ceva mai mare, ca diferenta foarte mare nu e la consum chiar daca e si motor de 1.8, acum desigur conteaza mult si cum conduci.
Eu cu diesel condus sportiv am scos conum mixt, 7.6-8l/100km iar cu condus normal 6.2-6.5l/100km.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un consum normal pentru un motor pe benzina mic care trage dupa el o masina relativ grea

| Ironwin a răspuns:

Bujiile se schimba pentru mers neregulat, nu pentru a scadea consumul. Pentru consum verifica sa nu ai filtrul de aer infundat, eventual schimba uleiul si redu viteza si condusul nervos. Incearca sa faci o cursa in spatele unui TIR sau duba, o sa fii surprins de consum.

| 17Ioana a răspuns:

Salut!
Am un golf 5 1.6 benzina, 2007. In Bucuresti, alergata cu aer, sare de 11 %. Am recurs la o instalatie de gaz tomaseko italieneasca, rezervor in locul roatei de rezerva ca sa nu ocupe spatiu, m-a costat pana in 25 milioane. Face toti banii, la un calcul simplu, 90 lei ( plinul ) merg 370 km in Bucuresti,
0.24 lei / km

| sorinel98 a răspuns:

Golfu de 1.4 are un pic consumu mai mare ca e motoru cam mic pentru carosrie. I posibil sa fie filtrele infundate. Ca si eu am avut un golf 1.6 16v si avea filtrele infundate si aveam consum de 7, 3 care e destul de mare, dupa ce le-am schimbat am avut consum de 6.0 la drum intins.