| NimicGol a întrebat:

Am un opel kadett diesel 1.7 clasic dupa ce i-am schimbat chiulasa se aude un tacanit. Am dat motorul jos, am verificat cuzineti, arborele cotit, pistoane, totul este perfect. Am pus motoru inapoi, l-am pornit si tot tacanea. De la ce poate sa fie? De la avans?

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Joacă un tachete-n blocul motor. Dacă este uzat puţin în bloc, nu ai ce să faci.

| NimicGol explică (pentru onasis1961):

Tacheti sunt in chiuloasa. la dacie e in bloc.

| onasis1961 a răspuns:

Ai măsurat şi pistoanele? Dar blocul la interior, dacă uzura îeste mai mare de 15 sutimi va bate, adică se aude un ţăcănit cum zici tu.

| ionut671 a răspuns:

Nu de ela axu cu came adica taketi nu sunt reglati bine normal cam 2 mm benzina 2, 30mm dizel dar asta nu are nimic doar ca face ca clopotele

| ionut671 a răspuns:

Taketi sunt la toate masinile deasupra kiloasei nu in bloc motor sau in kiloasa doar deasupra valvelor