Întrebare recomandată | dnny170 a întrebat:

Am un scuter gopup, si intr-o seara cand am plecat de la munca, pe drum mi s-a oprit motorul, si s-a infranat roata de pe spate. Nu ma pricep la mecanica, dar eu cred ca s-a rupt cureaua, dar as vrea si alte pareri de la cei ce se pricep. multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De la curea rupta, e cam mica probabilitatea sa se blocheze roata, dar se poate.
E posibil sa se fi spart ambreajul.
Desfa carcasa ambreajului (acolo unde e pusa si cureaua, spre motor), si vezi ce e acolo.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Care curea? Mai degraba cred ca ti s-a gripat motorul.

| liviu890 a răspuns:

S-a gripat motorul mai mult ca sigur... daca se rupea cureaua tot ar fi trebuit sa se mai invarta roata de pe spate. Plus ca nu ar fi trebuit sa ti se opreasca motorul. Doar de curiozitate, acuma mai porneste?

| dnny170 explică (pentru liviu890):

Nu mai porneste. dar mai mult ca sigur este blocat ambreiajul

| dnny170 explică:

Nu, nu mai porneste,... mai mult ca sigur este blocat ambreaiajul...

| dnny170 explică:

Nu mai porneste. Dar mai mult ca sigur, s-a blocat ambreiajul