| AlexPlus333 a întrebat:

Salut, am un scuter in 2t, motorul porneste la prima pedala, daca cureaua nu este intinsa. Dupa ce se intinde, motorul merge infranat si nu are putere.
Eu cred ca atunci cand cureaua se intinde, forteaza bendixul sa se frece de peretele acela din spatele sau(pe el se vad urme de frecare)
Ce sa ii fac?

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema este că motorul este terminat, casat!
Când a fost făcută ultima revizie generală a motorului? Când a fost ultima dată calibrat, reglat ca la carte?
Frecare, nu învârte cureaua, înseamnă daună totală!
Un motor bun, pornește la cheie, toarce frumos și nici o piesă nu se freacă cu urme de o altă suprafață!

| AlexPlus333 explică (pentru romeo78):

Cum sa fie motorul terminat, i-am dat bendixul jos si merge perfect, trage impecabil doar ca nu mai am pornire la buton

| zilog a răspuns:

Ia 4 cuburi de zahăr și punele în benzină.
problema ta poate fi de la discurile de ambreaj
si de la segmenți nu ai compresie
trebuie resegmentat

tu i-ai pus ulei special pentru motorete in amestec?
tu stiai ca se pune 3 % ulei in amestec in benzină pentru ca să nu se zgârie cilindrii!?

| AlexPlus333 explică (pentru zilog):

Stiu motorul in 2t perfect, pur si simplu cand cureaua se intindea, se facea o tensiune in variator ce impingea bendixul in perete ceea ce facea motorul sa mearga infranat

| romeo78 a răspuns (pentru AlexPlus333):

Și asta înseamnă că cunoașteți motorul în 2 timpi și merge perfect?
Sunteți mecanic auto profesionist sau cârpaci de garaj acasă?
Mai citiți, documentați-vă, întrebați bătrânii care au circulat cu motoare în 2 timpi.