| k1duTzuu a întrebat:

Am o problema la un scuter, Baotian bt49 qt2 e chinezesc. Bun.
Mi-a crapat capacul de la pedala, in jurul pedalei si am incercat sa-l pornesc dar mi s-a blocat pedala si trebuia sa o aduc inapoi cu mana. Se auzea un carait grav. Am dat capacul jos, si arcul e bun semiluna buna imi invarte calumea si-si revine destul de bine. Can il pun la loc iar, da in greu pana imi sare si dupa iar se blocheaza, si orixontal si vertical. Ce sa fac? Nu tine capacul bine pedala? Trebuie sa iau altul nu? Precizez ca motorul nu e gripat nu nimic. Doar pedala imi face figuri se blocheaza. La automat nu porneste ca nu-mi cupleaza bendixul. Dar ma intereseaza pedala. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi? Multumesc

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Semiluna e buna, dar acea semiluna actioneaza un fel de rac, nu stiu cum sa-ti spun, uita-te sa nu fie rosi dintii acelui arc!

| k1duTzuu explică:

Nu, dintii racului nu.s rosi.
Eu zic ca e de la capac ca nu.mi tine bine pedala si cand dau se blocheaza. Acum ma duc sa cumpar capacul ala si vad daca e de la capac sau altceva.