| anonim_4396 a întrebat:

Am un Yamaha 125cc si dupa ce l-am scos de la iernat am pus bateria si i-am dat cheie, a pornit foarte bine, am mers 2-3 km si nu mai mergea contactul, ca si cum as fi luat contactul, l-am impins acasa, am verificat contactul era un fir rupt, l-am izolat, a pornit la sfert a mers 1 minut si dupa s-a oprit singur si nu nu a mai mers, deloc doar impins porneste, cand pun contactul nu am nimic nici bord nici semnalizari nici claxon, nimic daca stie careva va rog sa raspundeti la intrebare, o sa il duc dupa carantina asta la electrician.

1 răspuns:
| RxTx a răspuns:

Ia schema si incerca sa intelegi tu personal ce s-a intamplat ca doar asa te pot considera motociclist!
eu sunt electrician electronist automatist
am 20 ani de experienta in reparatii electrica electronica

ce faci daca eu nu exist si tu mai ai de mers 1000 Km pana la civilizatie?

trebuie sa stii sa iti faci sinur motocicleta indiferent ce se intampla la ea sa ii schimbi si segmentii in desert sa ii taci singur pe marginea santului si partea electrica sa mearga
sa poti sa ii faci aprinderea

da-o la gunoi daca este o motocicleta care deinde de calculatoare controllere computere aia nu e buna de nimic

daca guvernul vrea sa dea o unda electromagnetica sau sa bage codul motociceletei tale calculatorul tau va alege sa ii asculte si se va opri direct din satelit
sau daca are loc o explozie nucleara toti tranzistorii din toate device-urile si din procesorul calculatorului tau se vor arde
si ce o sa faci cu ea daca va trebui sa traversezi un rau si sa o uzi sa stea in apa
daca o scapi in apa si nu o mai poti scoate de acolo timp de 3 zile pana cand convingi mai multi oameni sa vina sa te ajute sa o scoti din mamol
poate se rupe un dig poate creste apa si te prinde undeva si nu mai poti de cat sa o legi de un pom
apoi trebuie sa o iei de acolo si sa mai si pornesca pentru ca doar de nu o abandonezi in cecenia!