| narcys34 a întrebat:

Salut. Astăzi am venit cu mașina de la mecanic. Am schimbat Sonda lambda. Specific la un golf 4 din 2000..am ajuns acasă. Totul bine. Pornesc motorul apoi vad ca am check engineul în bord. Merg înapoi și pe tester îmi da eroare 65535..ma poate ajuta cineva. Măcar sa știu ce înseamnă. Ma cam sperie puțin știind ca e ceva legat de modulul de comanda dacă nu ma înșel.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Inseamna ca s-a stricat modul sde airbag de bun ces.Astia la la VW tot continua cu rahaturile astea de 2 lei, nu fac nimic sa puna si ei ceva piese mai de calitate.

Deci eroarea aia este comuna, se intampla la multe masini fabricate de grupu VW, chiar si la audi.
Deci modul de airbag a inregistrat o eroare, adica a inregistrat o eroare eronata, nereala si asa va ramana.Treb sa pui modul nou,ori sa duci modulul la careva care il poate reprograma,asta daca gasesti pe careva prin RO care sa faca asa ceva, desi ma cam indoiesc ca ar fi careva care sa se ocupe cu asa ceva in RO.

Nici nu poti sterge acel cod, indiferent unde te vei duce no sa poti sterge.
Daca mergi la reprezentanta o sa iti spuna sa schimbi modulul de airbag, iar ala costa ceva, plus programarea, deci o sa te salte de ceva maruntei.

| narcys34 explică (pentru relian):

Și dacă nu ii dau importanta o perioada de timp. La ce risc ma expun?

| relian a răspuns (pentru narcys34):

Nu te expui la nici un risc,ai check engine ON,nu poti trece inspectia tehnica.
Airbagurile pot sari si fara modulul de airbag,deci daca sa spunem ca modul ar fi ars,airbagurile in caz de ceva accidente tot or sa sara,asta referitor la airbaguri,daca iti faci griji ca de ar fi in caz de accident nor sa sara.
In rest nu afecteaza masina,la tine nu-i ars,a inregistrat o eroare,ar putea sa fie reala sau sa o fi luat-o ala razna,deci daca totul este in regula, na umblat nimeni, na deconectat nimeni nimic, ar putea fi o eroare a modulului, ca asa i-a venit lui.
Multi care au VW se pling de chestia asta, de aia am zis ca VW tot continua sa puna piese de slaba calitate.