| petruvb31 a întrebat:

Ce anume face ca sunetul de la toba de eșapament al mașinii să fie mai solid, mai îngroșat și de ce? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunet gros se obtine din diametrul mare al evacuarii.
Un oarecare filtraj al sunetelor neregulate, se obtine prin tobele intermediare, care contin site si intoarceri/presurizari ale fluxului de gaze de evacuare.
La un esapament de fabrica, silentios, de la un motor pe benzina, este suficient sa schimbi toba finala silentioasa cu una "sport", goala, cu iesire de diametru mare.
Frecventa sunetului se regleaza din toba finala, la fel ca la subwoofere: prin diametrul si lungimea "portului" (tevii de iesire).

| petruvb31 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi. Dar la motor diesel, trebuie schimbat și altceva înafară de toba finală?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru petruvb31):

Da, cam toată evacuarea trebuie schimbată.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Site, plăci microperforate... toată filozofia e aici :

http://m.ro.tr-bogsh.com/......30137.html