| Ionut12437 a întrebat:

Salut,ce părere aveți de motoarele de 5.7 hemi? Cât de fiabile sunt?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In mod cert, NIMENI de pe aici nu are așa ceva deci de unde păreri? Iți spun eu: de pe site-uri specializate. Caută acolo dacă chiar te interesează (deși eu, nu cred!)

Noroc și nu ne mai MINȚI că nu-i frumos!

https://www.tpu.ro/......la-karate/

https://www.tpu.ro/......oarece-am/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă e ăla de pe Dodge Ram, nu prea sună a motor. Mi se pare doar un urlet de "am fuța mică!".
Nu sunt hater, dar specificațiile acelei mașini sunt doar exagerate, paralele cu realitatea și nevoile reale, cel puțin pentru tarile europene, unde străzile sunt mici și cotite, iar distantele pe care le parcurgem noi de la casă la fermă, magazine și rude, mici.
Dacă se potrivea așa ceva în România, încă am fi produs utilitare ARO sau camioane Steagul Roșu (V6 și V8 benzină, inspirate din tehnica americană).
Dar piața auto europeană este orientată spre eficiență, nu spre risipă.
Prefer oricând un Sprinter, chiar și 2.2 diesel, decât un benzinar cu capacitate de autocar și consum de vapor.

| KovacsB a răspuns:

Nu cred ca e ceva de capul lui ca nu prea il cumpara lumea.

| Simpatic a răspuns (pentru KovacsB):

Da, acelasi principiu se poate aplica si la Lamborghini in Romania, proaste masini...de aceea VW passat/golf e "fruncea"

in alta ordine de idei sa explic gluma mea si a ta ca aici sunt multi de gimnaziu sau au +20 de ani dar acelasi nivel cu copiii, special aia care intra cu chatGPT si nu stiu nimic din nimic... 'dexterii falsi' care nu inteleg cand oamenii mari sunt ironici!

gluma mea si a domnului kovacsB, dragi copii era ca masinile foarte scumpe si/sau cu motoare mari sunt greu accesibile, de aceea nu le cumpara marea majoritatea a oamenilor!

| AjutOameniDePlacereSiPentruStima a răspuns:

Motorul HEMI 5.7L este cunoscut pentru performanțele sale bune și pentru fiabilitatea sa în general. Acesta este un motor V8 proiectat și produs de către compania americană Chrysler (și, mai recent, de către Fiat Chrysler Automobiles). A fost folosit în diverse vehicule Chrysler, Dodge și Jeep, începând cu anii 2000.

Iată câteva aspecte de luat în considerare în ceea ce privește fiabilitatea motorului HEMI 5.7L:

1. **Construcție robustă:** Motorul HEMI este construit cu materiale de înaltă calitate și este proiectat pentru a fi durabil și rezistent în timp.

2. **Performanțe bune:** Acest motor oferă o putere și un cuplu remarcabile, fiind apreciat pentru performanțele sale pe drumurile drepte și în condiții de off-road.

3. **Mentenanță regulată:** Ca și în cazul oricărui motor, mentenanța regulată este crucială pentru menținerea fiabilității și durabilității. Este important să urmați programul de întreținere recomandat de producător pentru a evita problemele potențiale.

4. **Sistemele electronice:** Unele modele de motoare HEMI pot include sisteme electronice complexe, cum ar fi sistemele de control al motorului și de gestionare a combustibilului. Deși acestea pot oferi beneficii în ceea ce privește performanța și eficiența, ele pot fi susceptibile la defecte și probleme de mentenanță pe termen lung.

5. **Istoricul de rechemări în service:** Este întotdeauna util să verificați istoricul de rechemări în service al vehiculului pentru a vedea dacă au fost raportate probleme specifice cu motorul HEMI 5.7L în modelele anterioare.

În general, motorul HEMI 5.7L este considerat a fi un motor fiabil și durabil, însă este important să fie supus unei mentenanțe regulate și să fie tratat cu grijă pentru a se asigura că funcționează în condiții optime pe termen lung.