| Ionut12437 a întrebat:

Salut,am 52 de ani și 33 de ani vechime în câmpul muncii, beneficiez de 9 ani de ieșire mai repede la pensie deoarece am niște ani lucrați la grupa 1 și 2, când as putea sa ies la pensie anticipata? mulțumesc anticipat

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART. 62.
(1)Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.
(2) Abrogat.
(3)La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c).
(4) Cuantumul pensiei anticipate se stabileşte în aceleaşi condiţii în care se stabileşte cel al pensiei pentru limită de vârstă."

| Ionut12437 explică (pentru Ioandelasal):

Deci pot sa ies la pensie anticipata?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut12437):

Nu poti, ar trebui sa ai varsta de 60 de ani.