| alex25DHP a întrebat:

Salut! Ce recomandari de masini aveți pentru un începatori? Maxim 5000€

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

O masina de 1.8 preferabil. Nu cred ca iti trebuie mai mult de atat. Una din marcile opel, VW, skoda, renault... Fiind incepator, ai sanse mai mari de a frecventa service-urile auto pana iti intra in mana cum sa conduci acea masina corect. Aici ma refer la schimbarile de viteze, frana acceleratie, viraje, etc. Cu cat conduci mai neglijent, cu atat masina se uzeaza mai repede si necesita intretinuta mai frecvent. Anvelope, bucse, filtre, ulei, alte piese defecte, etc. Inevitabil o sa bagi bani in ea, asa ca mai bine sa bagi bani intr-una care te costa relativ ieftin sa schimbi piesele uzabile la ea, decat sa-ti iei o masina mai scumpa si sa stai cu ea in parcare sau sa te umpli de datorii pentru aceleasi piese.

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce vrei sa conduci.
Sobolanii de biblioteca au impresia ca Hyundai Getz sau Chevrolet Spark sunt masinile ideale, mai ales pentru incepatori.
Dar oamenii normali gandesc mai departe, si cauta masini elegante sau practice.
Poate esti incepator pasionat de camping, si vrei un break sau duba, in care sa dormi.
Poate esti pescar ori ai alte activitati outdoor, iar Mitsubishi L200 sau Toyota Hilux ar fi potrivite.
Poate esti un licean modest, dar care s-ar simti perfect intr-un E-klasse de 4000 de euro (W211).
Degeaba provoci tocilarii sa-ti recomande toate conservele mediocre, ca doar tu stii ce vrei.
Si ia-ti un diesel vechi fara DPF, nu te fraieri cu benzinarele, da-le drec de drujbe sensibile.

| VoidEternal a răspuns:

Benzina, motor fara turbo (daca gasesti), cat mai noua, modele ieftine din clasa economica, mai mici.

Nu recomand bmw-uri, sedan-uri luxoase, combi-uri.

Eu m-as orienta la Renault, Suzuky, Hyundai, etc, chiar si Dacia daca mergi mai mult prin oras unde sansele de accidente grave sunt mai mici.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Un megane 3 1.6 mpi. motor simplu, masina fiabila.

| AdrianFoanga a răspuns:

Pai iti poti cumpara un Matiz. Costa cam putin peste 1000 euro. Daca-l accidentezi nici nu-ti pare rau.