| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cum pot reduce consumul la opel astra H 1.6 twinport hatchback? imi consuma 8.3l in oras si nu imi convine, acum 2-3 zile am bagat benzina si deja o linie mi s-a dus

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

8,3 litri/100 km in oras este bine chiar daca ne raportam la 1.6!
Eu am 2 masini numai intru in detalii una e benzina si una hibrid, cea benzina 2000 cilindree are in oras vara intre 8.6-9.7/100 iar acum iarna intre 9.6-11.8 litri/100 in functie de cat de mult folosesc incalzirea parbriz, interior, scaune etc
deci pentru un opel mai vechiut 1.6 benzina este bun un consum de 8.3/100 km in oras!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Cum s-a zis deja, e un consum bunicel.
Eu reușeam puțin sub 8 cu o Xsara Picasso de 1.8 benzină. Fără demaraje în forță, fără să depășesc viteza legală și mergând în general cu motorul neturat.