| MarinelGoj a întrebat:

Ce părere aveți de Opel Astra H 2005/2006 cu motorizare de 1.9 CDTI 150 Cp? Vreau să știu daca este un motor bun, consumul si dacă merită cumpărat.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Motorul este bun, m baiul este ca o masina la 11-12 ani vechime si cu sute de mii de km la bord, nu mai este unul nou, putand sa fie atat de obosit si rodat, ca poate pica in orice moment.
Te sfatuiesc sa cumperi ceva mai nou de 5-6 ani vechime, chiar daca nu este opel, dar macar nu ai sanse sa bagi o caruta de bani intr-un motor care necesita reparatii capitale.

| danutzu96 a răspuns:

Masina e buna. Partea proasta e ca daca are piese cazute o sa te coste o caruta de bani. A avut un prieten modelul asta de Astra. consumul difera foarte mult de modul cum mergi cu ea. Masina a avea mai multe probleme ca : - planetara indoita, compresor defect, placute si rulmenti dusi si altele. Pana la urma a dat-o ca il costa prea mult piesele.

| metehne a răspuns:

Găsești mașini mult mai ok și mai noi la prețul unei Opel Astra. Treaba e că fiind din 2005-2006, e posibil să fii nevoit să bagi ceva bani în ea pe viitor. Așa că mai bine caută altceva, de preferabil mai nouă ca an de fabricație, dar care să se încadreze și în bugetul tău. Vw golf spre exemplu, e o mașină foarte okay.

| danutzu96 a răspuns (pentru metehne):

Judecand dupa anul de fabricatie cred ca un Golf 5 ar fi potrivit.

Răspuns utilizator avertizat
| Bloondy a răspuns:

Am avut una si sincer am fost foarte foarte nemultumit de ea, intr-un an cat am tinut-o am schimbat cam multe piese la motor, nu am fost deloc multumit de puterea motorului si da cum spune danutzu96 consumul difera foarte mult de la un moment la altul, niciodata nu am reusit sa scot un consum stabil, si incan o treaba is masini foarte foarte sensibile si rigide si anume am schimbat toate bucsile pe ea telescoape/bucsi/capete cam tot ce tine de stabilitatea masini am platit 2600 ron doar pe piese si in 3 luni de zile era la fel de caruta, deci eu personal zic sa optezi pentru alt tip.